TRACK AND FIELD - Sherando girls win Last Chance

WINCHESTER — Sherando girls’ team defeated 16 other schools to win the Last Chance Invitational Friday night at Millbrook High School.

The Warriors scored 88 points, 8.5 more than second-place Handley (79.5). Millbrook was fourth with 69 points, James Wood was sixth with 61 and Clarke County was eighth with 31.5.

In the boys’ meet, Loudoun County was first with 91 points, Sherando was second with 77, James Wood was third with 66, Millbrook was sixth with 48, Handley was 10th with 31 and Clarke County was 13th with 22.

The Sherando girls were led by freshman Davina Lane, who won the 200 meters in a time of 26.98 seconds, the 100 hurdles in 15.64, and the 300 hurdles in 45.64. She was also second in the high jump with a mark of 4 feet, 8 inches.

Others who led the Warrior girls were Alaina Combs (second in the shot put, 33-0, second in the discus, 104-9), and Katie Rogers, who placed second in the 800 in 2:27.61 and teamed with Catherine Price, Haley Powers and Andi Crosby to help Sherando take third in the 4x800 in 10:24.16.

The Handley girls were led by Alysandra Worrell, who took first in the 100 in 13.35 and third in the 200 in 27.75 and teamed with Miriah Smith, Abby Swartz and Olivia Dickens-Bowman to help the Judges win the 4x400 in 4:12.22. The Judges also had Angelica Robinson win the high jump (5-1) and Ashden Personius take second in the 3,200 (11:47.47).

The Millbrook girls were led by Nadia Dahimene (first in the 3,200 in 11:41.34), McKenzie Schrank (second in the 100 hurdles in 16.81 and second in the 300 hurdles in 46.64), Hannah Strosnyder (second in the long jump, 15-10), Mia VanderToorn (second in the triple jump, 33-41/2) and Lindsay Lockhart (third in the discus, 97-3).

The James Wood girls were led by Emma Hammond, who placed first in the triple jump (34-93/4) and third in the high jump (4-8). Also leading the Colonels were Princess Sales who took third in the 100 in 13.58 and teamed with Penny Wedlock, Allie Groundwater and Becca Ferrulli to help James Wood take third in the 4x100 (53.62); and Amanda Funk (third in the 100 hurdles in 17.52).

The Clarke County girls were led by Michelle Yates, who won the shot put with a mark of 36-21/2.

In the boys’ meet, Sherando was led by Josh Ojo (first in the 100, 11.60) and two victorious relay teams. The 4x400 team of Trevor Whiteside, Andrew Mathew, Daniel Snapp and Ryan Hindle won in 3:36.70, and the 4x800 team of Whiteside, Snapp, Justin Hammer and Ryan Hindle won in 8:19.15.

For the Warriors, Thomas Shea was also second in the 3,200 (10:13.10) and Hammer was third in the 3,200 (10:24.33).

The James Wood boys were led by Matt Vitagliano (first in the triple jump, 43-10), Owen Bales (second in the 110 hurdles, 15.95, third in the 300 hurdles, 41.76), Andrew Shade (second in the 1,600, 4:37.44) and Logan Shiffler (third in the shot put, 44-23/4, third in the discus, 135-2).

The Millbrook boys were led by Alec Schrank (first in the 1,600, 4:35.74) and Connor Faint, who took second in the 300 hurdles in 39.81, third in the 110 hurdles in 16.11 and teamed with Max Bader, KeSean Brown and Josh Davis to help Millbrook take second in the 4x400 in 3:42.22.

The Handley boys were led by Aaron Arslan (first in the 3,200 in 10:03.53) and Jarett Cestaro (third in the high jump, 5-10).

The Clarke County boys were led by Matt Dietz, who was third in the 800 in 2:03.41 and teamed with Nicholas Almond, Benjamin Butler and Andrew Desantis to help the Eagles take third in the 4x400 (3:42.52).

Fundraising

JWAA Meetings

The JWAA monthly meeting is held every first Monday of the month. The meeting time starts at 6:00 PM and is held in the school's library. All members are welcomed.

Download Meeting Minutes

$250 Annual Winner

 The winner of the 
$250 Annual Drawing was
Stephanie Ashby

Congratulations and thanks for supporting the JWAA!